| Warranty Information | 12 months official warranty |
| What's in the Box | Device | 15W Adapter | Cable | SIM Ejector Tool | Quick Guide |
Network |
|
|---|---|
| Technology | 2G/3G/4G/5G |
Body |
|
|---|---|
| Dimensions | 164 x 77.5 x 7.7mm |
| Weight | 200g |
| Build | Back Material: Glastic (Glass + Plastic) | Frame Material: Plastic |
| SIM Card | Dual Nano SIM |
Display |
|
|---|---|
| Type | Super AMOLED |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Resolution | 2220 x 1080 Pixels |
| Display Size (Inches) | 6.7 |
Platform |
|
|---|---|
| Chipset | Exynos 1280 (5nm) |
| GPU | Mali-G68 |
| CPU Speed(Ghz) | 2.4GHz + 2.0GHz |
| Processor | Octa Core |
Memory |
|
|---|---|
| System Storage | 128 |
| RAM(GB) | 8 |
Camera |
|
|---|---|
| Back Camera | 50MP+8MP+2MP |
| Front Camera | 13 MP |
Comms |
|
|---|---|
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | USB Type-C |
Battery |
|
|---|---|
| Battery mAh | 5000mAh |
Misc |
|
|---|---|
| Phone Model | Samsung Galaxy A26 5G |