| Warranty Information | 12 Months Official Warranty |
| What's in the Box | Device | Adapter | Charging Cable | Ejection Pin | Quick Start Guide |
Body |
|
|---|---|
| SIM Card | Dual Nano SIM |
Display |
|
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2408 (FHD+) |
| Display Size (Inches) | 6.7 |
Platform |
|
|---|---|
| CPU Speed(Ghz) | Octa-core, 2.4GHz |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 680 |
Memory |
|
|---|---|
| System Storage | 64GB |
| RAM(GB) | 4GB |
Camera |
|
|---|---|
| Back Camera | 50MP+2MP+2MP |
| Front Camera | 13 MP |
Comms |
|
|---|---|
| Connectivity | Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz, VHT80 | Bluetooth v5.1 | GPS | 3.5mm Earjack |
Features |
|
|---|---|
| Extra Features | Share images, videos and files instantly with other Galaxy devices with Quick Share+ |
Battery |
|
|---|---|
| Battery mAh | Li-Po 5000mAh, non-removable | USB Type-C Charging | Supports 25W Fast Charging |
Misc |
|
|---|---|
| Phone Model | Samsung Galaxy M14 4G |