| Warranty Information | 12 months official warranty |
| What's in the Box | Device | Adapter | Data Cable | Ejection Pin |
Network |
|
|---|---|
| Technology | 2G/3G/4G/5G |
Body |
|
|---|---|
| Dimensions | 162.9 x 78.2 x 7.4 |
| Weight | 195g |
| SIM Card | Nano + eSIM |
Display |
|
|---|---|
| Type | Super AMOLED |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display Size (Inches) | 6.7 |
Platform |
|
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 (4nm) |
| GPU | Adreno 710 |
| CPU Speed(Ghz) | Up to 2.4GHz |
| Processor | Octa Core |
Memory |
|
|---|---|
| System Storage | 256 GB |
| RAM(GB) | 8 |
Camera |
|
|---|---|
| Front Camera | 12 MP |
Features |
|
|---|---|
| Extra Features | Waterproof With an IP67 Rating |
Battery |
|
|---|---|
| Battery mAh | 5000mAh |
Misc |
|
|---|---|
| Phone Model | Samsung Galaxy A36 5G |