| Warranty Information | 12 months official warranty |
| What's in the Box | Device | Cable | SIM Ejector Tool | Quick Guide |
Body |
|
|---|---|
| SIM Card | Nano + eSIM |
Display |
|
|---|---|
| Resolution | 3120x1440 (Quad HD+) |
| Display Size (Inches) | 6.7 |
Platform |
|
|---|---|
| CPU Speed(Ghz) | 4.47GHz, 3.5GHz |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
Memory |
|
|---|---|
| System Storage | 256 GB |
| RAM(GB) | 12 |
Camera |
|
|---|---|
| Back Camera | 50MP+10MP+12MP |
| Front Camera | 12 MP |
Comms |
|
|---|---|
| Connectivity | Wi-Fi | Bluetooth 5.4 | USB 3.2 Gen 1 | GPS | NFC |
Battery |
|
|---|---|
| Battery mAh | 4900mAh |
Misc |
|
|---|---|
| Phone Model | Galaxy S25+ |